STRAIPSNIAI

MITYBA MUAY THAI TRENIRUOTĖMS

            Šiandien vis labiau populiarėjantis egzotiškasis Muay Thai kovos menas, atkeliavęs iš tolimojo Tailando stebina ne tik kovos menų technika, bet ir nepriekaištinga kovotojų fizine forma, pasižyminčia didele ištverme, jėga, greitumu ir žaibiška reakcija. Norint paruošti aukštą meistriškumo lygį turintį kovotoją neužtenka sunkių bei alinančių treniruočių, geležinės valios ir neišblėstančio užsispyrimo, labai svarbų vaidmenį čia vaidina ir mityba. Ko gero kiekvienas iš mūsų yra girdėjas šią seną indų patarlę „esi tai – ką valgai“.
            Nėra stebuklingų patarimų, ar specialiai sudaryto režimo, kurio besilaikant kovotojai pasiekia aukštą meistriškumo lygį, ar tampa nenugalimi. Čia galioja kelios paprastos taisyklės, kurių besilaikydami ir intensyviai treniruodamiesi Jūsų tikslai gali pranokti Jūsų lūkesčius.
            Ne veltui senovės romėnų poetas Juvenalis yra pasakęs „sveikame kūne, sveika ir siela“, todėl turėtumėme labai atidžiai rinktis, kada ir kuo mes papildome savo energijos atsargas.
muay thai mityba
           
Muay Thai treniruotės pasižymi aukštu intensyvumo lygiu, dažniausiai trunka ilgiau negu valandą, reikalauja daug jėgos ir ištvermės. Todėl angliavandeniai pagrindinė maistinė medžiaga, kuri turėtų sudaryti apie 50 procentų viso jūsų mitybos raciono( intensyvių treniruočių dienomis). Angliavandeniai – vienintelis energijos šaltinis, kurį naudoja smegenys ir centrinė nervų sistema, kitaip , tai mūsų kuras. Bet ir čia yra išimčių. Rekomenduojama rinktis žemą glikemijos indeksą turinčius angliavandenius, kitaip vadinamus „sudėtiniais“, nes jie nesukelia staigaus gliukozės šuolio kraujyje, yra skaidomi ir įsisavinami palaipsniui, todėl sotūs ir energingi, bei pakylios nuotaikos jausitės ilgesnį laiką. Patariama rytą pradėti nuo avižinės ar trijų grūdų košės, baltuosius ryžius keisti rudaisiais ar laukiniais, makaronus – į pilno grūdo ar grikių makaronus, baltą duoną – į neskaldytų grūdų, paprastąsias bulves į saldžias, kitaip vadinamas batatais.Vengti reikėtų miltinių maisto produktų, cukraus, konditerijos gaminių, gazuotų gėrimų, kurie nesuteikia jokios naudos mūsų organizmui, bet ir papildo mūsų atsargas keliais nereikalingais kilogramais, bei būti atsargiems renkantis sultis. Prieš treniruotę, kaip ir po, norint atstatyti prarastą energiją rekomenduojama valgyti vaisius, kuriuose yra daug lengvai įsisavinamo cukraus(fruktozės), ir kurie taipogi greitai ir lengvai virškinami.
            Baltymai – statybinė raumenų medžiaga. Jau nuo senų laikų buvo manoma, kad jėga ir ištvermė priklauso nuo baltymų. Rašytiniuose šaltiniuose apie 776 m.pr.m.e. vykusias Olimpines žaidynes, randama pasakojimų, kaip atletai prieš varžybas valgydavo įvairių gyvūnų mėsą: galvijų, ožkų, elnių. Kiekvienas žino, kad baltymai yra statybinė raumens medžiaga, atstato pažeistas raumens skaidulas po treniruotės, todėl ši maisto medžiaga turėtų sudaryti apie 30 – 40 % viso paros raciono. Nepamirškite į savo dietą įtraukti liesos jautienos, paukštienos, žuvies bei kiaušinių, ankštinių daržovių, tokių kaip lęšiai, avinžirniai, ankštinės pupos kurios turtingos ne vien dideliu baltimų bet ir geležies kiekiu.
            Riebalai taipat reikalingi mūsų organizmui teisingai funkcionuoti, bei jaustis energingiems ir stipriems, dalyvauja hormonų apykaitoje, vyriškojo hormono testosterono gamyboje, kurio kiekis ir nulemia jėgą ir argresyvumą. Verta rinktis augalinius riebalus, kurie turėtų sudaryti apie 10% raciono, t.y. šalto spaudimo nerafinuoti aliejai, tokie kaip alyvuogių, linų sėmenų, saulėgrąžų, kokosų, raudonųjų palmių. Vartokite avokadus, riebią žuvį: lašišą, upėtakį, riešutus. Patartina vengti gyvulinių, bei trans riebalų, rinktis liesesnius pieno produktus, maistą termiškai apdorojant kepdami orkaitėje, ant grotelių, troškindami garuose ar virdami.
            Na ir žinoma pagrindinis mūsų gyvybės šaltinis yra vanduo. Besitreniruodami netenkame daug skysčių, kuriuos būtina atstatyti, kad nesutriktų natūralus mūsų organizmo funkcionavimas, nesulėtėtų medžiagų apykaita, ir visi cheminiai procesai organizme veiktų sklandžiai.
            Nepamirškime ir daržovių bei vaisių, kurie yra pagrindinis vitaminų, mineralų ir ląstelienos šaltinis, bei gamtos dovanų, tokių kaip medus. Jei esate smaližiai, keiskite cukrų medumi, tai sveika ir skanu.
            Atminkite, kuo daugiau ir intensyviau treniruojatės, tuo daugiau kokybiškų ir švarių maistinių medžiagų reikalauja jūsų organizmas, kad atsistatytų po patirtų fizinių krūvių ir sustiprėtų. Nenumokite į tai ranka, ir padėkite savo kūnui tapti tvirtu ir stipriu, rinkdamiesi tai, ką dedate ant savo pietų stalo. Gerbkite savo kūną, ir netrukus veidrodyje išvysite savajį idealą, nenugalimą kovotoją.